top of page
Search

Kastrovanie mačiek a kocúrov

Kastrácia mačiek a kocúrov je jeden z najčastejších veterinárnych operatívnych úkonov. Ide o rutinný zákrok, pri ktorom odstraňujeme u mačiek vaječníky a u nás v ordinácii aj maternice. Zo zásady vykonávame tzv. ovariohysterektómiu (odstránenie vaječníkov i maternice), pretože aj na mačacej maternici sa môžu časom vyskytnúť patologické procesy. Kocúry kastrujeme tradične skrotálnou metódou.

Kastrácia kocúra


U kocúra je význam kastrácie hlavne v zamedzení rozmnožovania. Nekastrovaný kocúr má tendenciu sa túlať, brániť svoje teritórium, značkovať a púšťať sa do rôznych šarvátok. Veľakrát si z boja odnesie pekné šrámy.

Kastrovanie mačky


U mačiek sa podobne ako u sučiek zníži riziko vzniku rakoviny (mliečnej žľazy, vaječníkov, maternice). Kastrovaná mačka nemrouská (nemá ruju, nehára) a nebudete musieť riešiť starosti s nechcenými mačiatkami.

Ako zákrok prebieha?


Na kastráciu kocúra a mačky sa stačí objednať telefonicky, predoperačné vyšetrenie vykonáme pred zákrokom. Pred kastráciou odporúčame vyšetrenie na vírusové ochorenia FIV (tzv. mačacia AIDS) a FeLV (tzv. mačacia leukémia), ktoré sa častejšie vyskytujú u vonkajších mačiek a kocúrov, ktorí sa túlajú a dochádza u nich k rôznym stretom, práve pri ktorých môže dochádzať k prenosu chorôb.

Najvhodnejšia doba pre kastráciu je po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, teda okolo 5. mesiaca života (v závislosti od veľkosti plemena). Zákroku predchádza dodržanie 8 hodinovej hladovky, kvôli prevencii zvracania pri anestézii. Ráno si od vás mačku/kocúrika prevezmeme a popoludní, plne prebudeného, si ho zase vyzdvihnete. Používame šetrnú anestéziu a všetkých našich pacientov nechávame nejaký čas v pokoji vo vyhrievaných boxoch, ktoré sa pýšia certifikáciou „cat friendly“, sú uspôsobené na zvýšenie komfortu a pohodlia Vašej mačky. Pri manipulácii s mačkami aj na hospitalizáciu používame pre väčší komfort a minimalizáciu stresu Feliway (mačací hormón navodzujúci pocit bezpečia a minimalizujúci stres). Druhý deň nasleduje kontrola. U kocúrov sa stehy nevyťahujú, používame plne vstrebateľné materiály.

U mačiek obvykle volíme vnútorné (intradermálne) stehy, ktoré tiež nevyťahujeme. Veľkú výhodu tieto stehy prinášajú u vonkajších mačiek, ktoré by sa na vyberanie stehov už nemuselo podariť chytiť.

Výhody kastrovania výrazne prevyšujú riziká a možné komplikácie spojené so zákrokom. Jediným proti môže byť riziko spojené s anestéziou. Komplikácie pri anestézii sú veľmi vzácne, ale nemožno ich úplne vylúčiť, preto vždy vykonávame predoperačné vyšetrenie. Máte ďalšie otázky? Neváhajte nás kontaktovať telefonicky alebo nám napísať na náš email.
4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page