top of page
Search

Program DENTAL Stomatologická preventívna prehliadkaRadi by sme vás pozvali do našej veterinárnej ambulancie Super zoo Veterina na bezplatnú zubnú prehliadku vášho miláčika. Program je určený pre psov a mačky.
Pri zubnej prehliadke skontrolujeme vášmu psovi / mačke stav zúbkov a ďasien a dozviete sa, či vám na ošetrenie postačia bežne dostupné produkty alebo je nutné ďalšie ošetrenie u veterinára.
Prečo to robíme? Chceme poukázať na to, že dentálna hygiena je dôležitá nielen u ľudí. Aj u zvierat môže jej zanedbanie narobiť veľké problémy.

Ako sa objednať?

Dátum a čas konzultácie si môžete dohodnúť telefonicky 0910 430 466 alebo emailom avion@superzooveterina.sk alebo si sami rezervujte termín, ktorý Vám vyhovuje prostredníctvom našej webstránky www.superzooveterina.sk. V objednávacom systéme nájdete tento program ako: Stomatologická preventívna prehliadka superzoo program (15 minút).

Vedeli ste napríklad, že zápach z papule vášho domáceho miláčika môže indikovať vážny problém? Viac o dentálnej starostlivosti psov a mačiek si môžete prečítať v článku nižšie.

Dentálna starostlivosť psov a mačiek


Faktorov vplývajúcich na zdravie chrupu je mnoho, od samotnej genetickej predispozície cez typ skusu, stravovanie až po zloženie slín. Vo všeobecnosti sú na zdravotné ťažkosti spojené s chrupom citlivé najmä menšie plemená psov a plemená s brachycefalickou lebkou, no určiť ktorý pes bude mať v poriadku chrup a ktorý nie, sa jednoznačne nedá a opomenúť by sme určite nemali ani mačky.

Dôležitosť dentálnej hygieny


Podľa prieskumov až 8 z 10 psov vo veku 3 rokov vykazuje známky dentálneho ochorenia. Väčšina zdravotných ťažkostí spojených s ústnou dutinou začína nenápadne, tvorbou zubného povlaku.

Zubný povlak je tenký biofilm tvorený zvyškami potravy, odumretými bunkami ústnej dutiny, baktériami a ich metabolitmi. Tieto mikroorganizmy rozkladajú sacharidy v potrave na organické kyseliny, ktoré poškodzujú sklovinu zubu. Ak zubný povlak zostáva na chrupe, začínajú sa doň ukladať minerálne látky v dôsledku čoho vzniká pevná štruktúra – zubný kameň. A tu začínajú reálne zdravotné problémy.

Zubný kameň dráždi ďasná a baktérie, ktoré sa pod ním aj naďalej množia vyvolávajú zápal, ten sa prejaví často podceňovaným zápachom z papule, čo je jeden zo signálov, že niečo nie je v poriadku. Zubný kameň sa spravidla začína vytvárať na menej vyťažených častiach chrupu, akým sú miesta prechodu medzi ďasnom a zubom. Ak nie je včas odstránený, môže zasiahnuť aj pod ďasno. Zápal poškodzuje väzivové a kostné tkanivá, ktoré zabezpečujú stabilitu a upevnenie zubov, čo vedie k paradontóze, teda k ich vypadávaniu, no tiež sa môže prejaviť vo forme bolestivého zápalu ústnej dutiny – stomatitída.
Zdravotné ťažkosti spojené s chrupom však nekončia len v ústnej dutine. Pomocou bohato prekrvených ďasien sa zápal šíri ďalej do tela psov a mačiek. Najčastejšie postihnuté vnútorné orgány sú pečeň, obličky no tiež srdce. Zubný kameň nie je možné odstrániť doma, dôsledná prehliadka ústnej dutiny a odstránenie zubného kameňa v celej ústnej dutine sa robí v celkovej anestézii a to je možné zabezpečiť len u veterinára.
Dôležitá je prevencia, je vždy lepšia, účinnejšia no hlavne bezpečnejšia ako už riešenie vzniknutého zdravotného problému. Psy a mačky je vhodné učiť na kontrolu chrupu už v mladom veku, aby to v dospelosti brali ako bežnú rutinu. Ak už spozorujeme zdravotný problém spojený s ústnou dutinou, je dôležité vyhľadať veterinárneho lekára, včasný zákrok výrazne znižuje riziko vážnych zdravotných problémov a straty chrupu.

Ťažkosti v ústnej dutine môžeme sledovať aj na správaní. Čo je dôležité si všímať?


  • Zápach z papule

  • Krvácanie z ďasien

  • Opuchnuté červenkasté ďasná

  • Zubný kameň - sivastá či hnedastá pevná vrstva na chrupe

  • Neochota prijímať potravu - najmä tuhá strava

  • Strata záujmu o hračky a hru


Ako môžeme znížiť riziko zdravotných ťažkostí?


Čistenie chrupu

My si zuby pravidelne čistíme, ale ako sú na tom naše psy a mačky? Nateraz najefektívnejším spôsobom čistenia chrupu je pravidelné používanie špeciálne prispôsobenej kefky. Použitím enzymatickej pasty určenej pre domáce zvieratá, zabezpečíme efektívne a jemné odstraňovanie zubného povlaku a nežiaducich baktérií (absolútne nevhodné sú pasty určené pre ľudí). Psy a mačky nevedia pastu vypľuť rovnako ako my, preto sa vyrába s príchuťou, ktorá im chutí. Na čistenie kefkou je ideálne psy a mačky učiť postupne od mladého veku. Treba rátať s tým, že vyčistiť celý chrup sa nám na prvýkrát takmer určite nepodarí. Pre psy a mačky by sme z toho nikdy nemali robiť stresujúci zážitok. Nie každý štvornohý parťák znesie čistenie zubov kefkou a pastou, aj tu sa však dokáže nájsť zopár riešení. Jedným z nich je použitie zubného gélu, ktorý stačí naniesť na zuby. Psy a mačky si gél pomocou jazyka rozotrú po ústnej dutine – má podobný efekt ako čistenie chrupu pastou. Ako ďalší spôsob môžeme využiť ústnu vodu pre naše domáce zvieratá, tú však na rozdiel od tej, našej môžu rozriedenú v miske s vodou kľudne vypiť.

Dôležitú úlohu zohráva strava

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich vznik zubného povlaku je konzistencia podávanej potravy. Pokiaľ kŕmime len vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky, konzervy či varená strava je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť. Ak sú psy a mačky kŕmené granulovaným krmivom, sú ich zuby obyčajne čistejšie. Granuly sú tvrdšie a tým napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku.
Podávanie vhodných odmien zameraných na dentálnu hygienu dokáže znížiť množstvo zubného povlaku tým, že ho pes obhrýzaním maškrty jednoducho mechanicky odstráni.. Pre mačky sa prirodzene vyrábajú menšie kúsky dentálnych maškŕt.
Nevhodnou stravou naopak môžeme uškodiť. Ponúkanie stravy pre ľudí, obsahujúcej cukry a iné látky je jednou z častých príčin vzniku dentálnych ťažkostí (okrem iného).

Hra je prirodzená a pomáha

Zaujímavým spôsobom, ktorý napomáha k udržaniu zdravého chrupu je voľba správnych hračiek a to platí najmä u psov. Pomocou hračiek, ktoré majú špeciálne tvarovaný povrch si pes dokáže mechanicky stiahnuť zubný povlak z chrupu. Pri ich výbere by sme sa mali riadiť najmä veľkosťou, no tiež temperamentom a vekom našich psov, avšak príliš tvrdé hračky, kamene a pod. sú rizikom pre vznik fraktúry zubov, čo vedie k extrémne bolestivým stavom zvieratiek, napriek tomu, že si to nevšimneme. Zvýšiť účinnosť môžeme nanesením pasty na čistenie chrupu či vložením maškŕt do vybraných typov hračiek – ak sú na to tvarovo prispôsobené. Hračky navyše napomáhajú k premasírovaniu a teda prekrveniu ďasien a posilňujú čeľuste. Zohrávajú dôležitú úlohu aj pri výmene chrupu psov – vhodne zvolenými hračkami (určenými pre šteňatá) dokážeme podporiť bezproblémové prezubovanie a zároveň uchrániť nábytok, na ktorý by sa mohli šteňatá zamerať. Hračky pre šteňatá by mali byť z odolného materiálu, ale nie príliš tvrdé – aby si šteniatko nezlomilo tenké mliečne zuby.

Pravidelná kontrola chrupu a starostlivosť, ktorá je naň naviazaná by mali byť jedným zo základných úkonov zo strany chovateľov. Napriek tomu, že ide o pomerne jednoduchý úkon, je to možno najčastejší zdravotný problém našich zvierat. Chovateľstvo sa neustále posúva na vyššiu úroveň a s tým by mala byť spojená aj starostlivosť o našich zvieracích parťákov. A ako ste na tom Vy? Viete ako vyzerajú zuby toho Vášho?

369 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page