top of page
Search

Čo potrebuje Vaše šteniatko / mačiatko v prvom roku životaZákladná zdravotná starostlivosť o šteniatko / mačiatko v prvom roku jeho života zahŕňa 5 krokov: odčervovanie, vakcináciu, sterilizáciu / kastráciu, výživu a čipovanie.


V Super zoo Veterina sme si v spolupráci so Super zoo pre Vaše šteniatko / mačiatko pripravili program pre šteniatka / mačiatka, v ktorom získavate 20 % zľavu na 5 krokov základnej zdravotnej starostlivosti. Akcia platí do 30. 4 . 2023. V prípade šteniatka tak môžete za rok ušetriť až 150 EUR, v prípade mačiatka môžete ušetriť takmer 50 EUR. Úplné znenie podmienok programu nájdete tu:

Podmienky_veterina_13052022
.pdf
Download PDF • 176KB

 


 

V nasledujúcich riadkoch Vám bližšie priblížime spomenutých 5 krokov základnej zdravotnej starostlivosti.Odčervovanie


Výskyt črevných parazitov je veľmi častý u šteniatok. Môžu sa nimi infikovať ešte pred narodením alebo z mlieka matky. Koprologické vyšetrenie (vyšetrenie trusu) vykonávané pod mikroskopom nám ukáže možnú prítomnosť parazitov v črevách zvieraťa. Toto vyšetrenie je odporúčané veterinármi už počas prvých návštev s vašim zvieratkom.

Pravidelné odčervenie vášho psíka / vašej mačičky chráni rovnako ich zdravie, ako aj to vaše. Na našej klinike Vám môžeme urobiť vyšetrenie trusu (koprologické vyšetrenie) na prítomnosť vajíčok parazitov a samozrejme poradíme

Zoznam najčastejších črevných parazitov: hlístovce, machovce, vlasovec nerovnaký, pásomnica, giardia, isospóra.

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje orientačnú schému odčervovania šteniatka / mačiatka.

Ochrana proti vnútorným parazitom

Pes

Mačka

0. – 3. mesiac:

1 x za 2 týždne

1 x za 3 týždne

3. – 6. mesiac:

1 x mesačne

1 x mesačne

6. mesiac – doživotne:

1 x za 3 mesiace

1 x za 3 mesiace

Srdcové parazity- Dirofilaria sp. parazity nákazlivé pre psy aj mačky. Toto prevažne smrteľné ochorenie sa do tela zvieraťa dostane pomocou komára, čo znamená, že všetky domáce zvieratá podliehajú tomuto riziku. Prevenciu je nutné začať od 6 mesiaca veku šteniatka a mačiatka. Ochrana mačiek pred srdcovými parazitmi je o to dôležitejšia z dôvodu, že na to neexistuje liečba.

Na ochranu proti vonkajším parazitom (blchy, kliešte) je potrebné myslieť zvlášť alebo využiť kombinované prípravky.


Vakcinácia


je kľúčový spôsob prevencie závažných a niektorých často smrteľných ochorení psov ako psinka, parvoviróza, besnota, leptospiróza, hepatitída, vírus parainfluenzy. Na to, aby bola vakcinácia efektívna, je potrebné začať s vakcináciou šteniatok a následne vykonávať ich ročnú revakcináciu.

U mačiek je možné vakcináciou predchádzať ochoreniam ako infekčná rinotracheitída, kaliciviróza, panleukopénia, besnota. Doplňujúce očkovanie proti vírusu mačacej leukémie (FeLV), infekčná peritonitída ( FIP), chlamýdie. Vakcináciu infekčných ochorení je potrebné revakcinovať raz ročne, z dôsledku znižujúcej sa imunity proti týmto ochoreniam.

Tiež je možné pridať očkovanie proti ochoreniu, ktoré poznáme ako kotercový kašeľ, ktoré sa preočková tiež raz ročne.
Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje orientačnú schému vakcinovania šteniatka / mačiatka.


Vakcinačná schéma*

Pes

6. – 8. týždeň:

Infekčné ochorenia psov

8. – 11. týždeň:

Infekčné ochorenia psov + leptospiróza

3. – 6. mesiac:

Besnota

Mačka

9. – 11. týždeň

Infekčné ochorenia mačiek + chlamýdia

12. – 14. týždeň

Infekčné ochorenia mačiek + chlamýdia + besnota

* Nami overená a odporúčaná schéma slúži len pre informáciu chovateľa. Veterinárny lekár schému vždy individuálne upraví pre konkrétneho psíka / konkrétne mačiatko.

Čipovanie


psa a mačky zabezpečuje istotu nájdenia zvieratka a odovzdanie majiteľovi v prípade jeho straty. Naša klinika ponúka čipovanie zvierat, ktoré sa vykonáva bez chirurgického zákroku podaním mikročipu pod kožu zvieraťa. Následne je zviera na základe jedinečného čísla v čipe zapísané do centrálneho registra spoločenských zvierat, v ktorom sú uvedené informácie o zvieratku a rovnako kontakt na majiteľa.

Výživa


Poskytnutie správnej výživy je základom v starostlivosti o nové zvieratko. Správna strava závisí od individuálnych potrieb každého jedinca.

Šteniatka a mačiatka si vyžadujú častejšie podávanie krmiva počas dňa v menších dávkach, než je to u dospelých jedincov. Ich strava obsahuje vyšší obsah tuku a kŕmi sa ňou prvých 12 až 18 mesiacov života zvieraťa vzhľadom na jeho veľkosť a plemeno.

Je viacero možností stravy pre šteniatka a mačiatka, ako granuly, konzervy varená strava, barf...

Psy a mačky sú šelmy, čomu musí byť prispôsobená ich strava. Správna strava je zároveň aj najlepšia prevencia.


Kastrácia, sterilizácia


Tento zákrok sa odporúča vykonávať u mačiek od 8 mesiaca veku, u kocúrov medzi šiestym a ôsmim mesiacom. U mačiek je potrebné dodržať dvojmesačnú lehotu po skončení ruje.

Vhodný čas na sterilizáciu fenky je medzi prvým a druhým háraním. Ideálne nájsť obdobie 3 mesiace pred alebo po háraní. Majiteľ by si mal zapisovať dátumy hárania.

V prípade samcov, ak sa jedná o malé plemeno ideálny vek je 14 mesiacov a v prípade veľkých plemien psov je to 17 mesiacov.

Týmto zákrokom sa pomáha predchádzať problému premnoženia populácie a zároveň je to aj prevencia pred rôznymi život ohrozujúcimi ochoreniami a nežiadúcim správaním. Kastráciou psov a mačiek sa predchádza rakovine semenníkov a tiež zväčšeniu prostaty v neskoršom veku, čo spôsobuje problémy s močením. Tiež je to prevencia proti agresívnemu správaniu, značkovaniu si močom, bitkám, túlaniu sa. Sterilizácia psov a mačiek je ešte dôležitejšia. Nesterilizované zvieratá môžu dostať smrteľné ochorenie zvané pyometra- hnisavý zápal maternice. Psy a mačky, ktoré neboli sterilizované pred ich prvou rujou majú šancu na vyvinutie rakoviny mliečnej žľazy v neskoršom veku.
103 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page